Namioty Tureckie

Wawelskie zbiory sztuki wschodniej nie należą do historycznego wyposażenia zamku królewskiego. Nie da się jednak ukryć, że orientalia stanowią znaczną część współczesnej kolekcji, a wśród niej dużą rolę odgrywają namioty tureckie. Namioty towarzyszyły nam przez ostatnie miesiące i liczymy, że dzięki temu udało Wam się poszerzyć Waszą wiedzę, a poniższe materiały posłużą jedynie jako pomoc przy jej utrwalaniu.

Zapraszamy do zapoznania się z infografikami, które pomogą Wam zrozumieć znaczenie namiotów tureckich i poznać ich różnorodne funkcje. Znajdziecie w nich również informacje dotyczące konstrukcji jak i procesu konserwacji tych tkanin. A na sam koniec poznacie dzieje kolekcji wawelskiej i dowiecie się jak to się stało, że tureckie namioty znalazły się w Krakowie.

Konserwacja Namiotów

Namioty podzielono na segmenty, następnie każdy segment rozseparowano na pojedyncze elementy.

Aby aplikacje wróciły bezbłędnie na swoje miejsce, przed rozwarstwieniem paneli, odrysowano dokładnie kompozycje na kalce, a wszystkie elementów starannie opisano. rysunki te posłużyły jako szablony do ponownego złożenia namiotów po zakończeniu czyszczenia.

Rozwarstwione elementy myto w specjalnie przygotowanych wielkich kuwetach.

Po wyczyszczeniu i wysuszeniu wszystkie elementy powrotnie zszyto.

Dzieje kolekcji wawelskiej