DIY: Najciemniejsza Komnata. Teatr Cieni.

Inspiracją do warsztatów Najciemniejsza komnata była legendarna jaskinia położona w zachodnim zboczu Wawelu. Po przeczytaniu fragmentów legendy O Smoku ze Smoczej jamy Wandy Chotomskiej uczestnicy zostali zaproszeni do wykonania własnych teatrzyków z materiałów jakimi dysponują w domu.

Do przygotowania kukiełki potrzebne będą następujące materiały:

  • czarny karton (lub: blok techniczny; kartonowe opakowanie)
  • biała kredka lub ołówek
  • nożyczki, opcjonalnie nożyk introligatorski i podkładka
  • patyczki do szaszłyków (lub: słomki; patyczki; paski tektury)
  • taśma klejąca

Materiały te można zastępować innymi, wedle uznania i fantazji autora. Na początku należy ustalić jakie postaci będą występować w teatrzyku? Czytając tekst można zrobić listę bohaterów (mogą to być postaci, przedmioty, wyrazy dźwiękonaśladowcze itd). Po przygotowaniu materiałów można przystąpić do pracy.

Inspiracje

Szkic postaci można zrobić z wyobraźni, ze zdjęcia lub z natury (można np. naszkicować zabawkę smoka). Inspiracji można poszukać m.in. w internetowym katalogu na stronie Zamku Królewskiego na Wawelu:

http://51.254.200.38/wawelzbiory/

lub na naszym blogu.

Kukiełka Smok

Kukiełka będzie oglądana przez widzów w postaci cienia na ekranie, należy o tym pamiętać w czasie szkicowania. Punktem wyjścia może być ogólny zarys postaci. Wszelkie detale jak oczy, nozdrza, łuski itp, nie będą widoczne, jeśli nie zostaną wycięte.

W czasie wycinania można robić „testy” podświetlając postać lampką (w cieniu ukaże się efekt pracy). Dodatkowe elementy jak skrzydła, nogi itp. można doklejać klejem lub taśmą. Miejsce klejenia nie będzie widoczne w cieniu.

Po wycięciu do sylwetki można przymocować patyk za pomocą taśmy klejącej.

Tak prezentuje się kukiełka i jej cień widoczny po podświetleniu latarką.

Według takiego schematu można zrobić wszystkich bohaterów przedstawienia. Zachęcamy do eksperymentowania i szukania własnych rozwiązań.

Przedstawienie można zrobić na wiele sposobów:

  • bezpośrednio na ścianie, poprzez podświetlanie kukiełek światłem
  • na rozwieszonym prześcieradle podświetlonym z jednej strony lampką
  • na ekranie wykonanym z tekturowej ramki z podklejoną kartką cienkiego papieru, np. z bloku rysunkowego (do przygotowania takiego ekranu można wykorzystać pudełko)

Warsztaty zostały zrealizowane w ramach cyklu Zamień pokój na komnaty!
Cykl spotkań, w formie transmisji online, kierowany jest do rodzin z dziećmi do lat 12 przebywających w domach. Zajęcia dotyczące eksponatów z wystaw stałych i czasowych mają na celu przybliżenie historii, legend oraz królewskich tradycji. Każde spotkanie jest okazją do tworzenia pomysłowych prac i instalacji z materiałów codziennego użytku.


Pomysł i realizacja: Maria Prawelska

Warsztaty można obejrzeć na Facebooku: