Inspiracją do warsztatów Najciemniejsza komnata była legendarna jaskinia położona w zachodnim zboczu Wawelu. Po przeczytaniu fragmentów legendy O Smoku ze Smoczej jamy Wandy Chotomskiej uczestnicy zostali zaproszeni do wykonania własnych teatrzyków z materiałów jakimi dysponują w domu.
Do przygotowania kukiełki potrzebne będą następujące materiały:
- czarny karton (lub: blok techniczny; kartonowe opakowanie)
- biała kredka lub ołówek
- nożyczki, opcjonalnie nożyk introligatorski i podkładka
- patyczki do szaszłyków (lub: słomki; patyczki; paski tektury)
- taśma klejąca

Materiały te można zastępować innymi, wedle uznania i fantazji autora. Na początku należy ustalić jakie postaci będą występować w teatrzyku? Czytając tekst można zrobić listę bohaterów (mogą to być postaci, przedmioty, wyrazy dźwiękonaśladowcze itd). Po przygotowaniu materiałów można przystąpić do pracy.

Inspiracje
Szkic postaci można zrobić z wyobraźni, ze zdjęcia lub z natury (można np. naszkicować zabawkę smoka). Inspiracji można poszukać m.in. w internetowym katalogu na stronie Zamku Królewskiego na Wawelu:
http://51.254.200.38/wawelzbiory/
lub na naszym blogu.
Kukiełka Smok
Kukiełka będzie oglądana przez widzów w postaci cienia na ekranie, należy o tym pamiętać w czasie szkicowania. Punktem wyjścia może być ogólny zarys postaci. Wszelkie detale jak oczy, nozdrza, łuski itp, nie będą widoczne, jeśli nie zostaną wycięte.


W czasie wycinania można robić „testy” podświetlając postać lampką (w cieniu ukaże się efekt pracy). Dodatkowe elementy jak skrzydła, nogi itp. można doklejać klejem lub taśmą. Miejsce klejenia nie będzie widoczne w cieniu.
Po wycięciu do sylwetki można przymocować patyk za pomocą taśmy klejącej.


Tak prezentuje się kukiełka i jej cień widoczny po podświetleniu latarką.
Według takiego schematu można zrobić wszystkich bohaterów przedstawienia. Zachęcamy do eksperymentowania i szukania własnych rozwiązań.


Przedstawienie można zrobić na wiele sposobów:
- bezpośrednio na ścianie, poprzez podświetlanie kukiełek światłem
- na rozwieszonym prześcieradle podświetlonym z jednej strony lampką
- na ekranie wykonanym z tekturowej ramki z podklejoną kartką cienkiego papieru, np. z bloku rysunkowego (do przygotowania takiego ekranu można wykorzystać pudełko)

Warsztaty zostały zrealizowane w ramach cyklu Zamień pokój na komnaty!
Cykl spotkań, w formie transmisji online, kierowany jest do rodzin z dziećmi do lat 12 przebywających w domach. Zajęcia dotyczące eksponatów z wystaw stałych i czasowych mają na celu przybliżenie historii, legend oraz królewskich tradycji. Każde spotkanie jest okazją do tworzenia pomysłowych prac i instalacji z materiałów codziennego użytku.
Pomysł i realizacja: Maria Prawelska
Warsztaty można obejrzeć na Facebooku: