Blog

ZAPYTAJ KUSTOSZA #7

Zbroja Zygmunta Augusta wzbudza ogromne emocje – to wielka radość widzieć Wasze zainteresowanie. Dzisiaj mamy możliwość zaprezentowania odpowiedzi na Wasze pytania, których udzielił wybitny specjalista, kustosz
Zbiorów Militariów, Krzysztof Czyżewski.

DIY – derka końska

Derka to okrycie konia, zakrywające jego cały tułów (kłodę), zad i czasem szyję. Dzisiaj wykonamy derkę z dekoracyjnym siodłem na wzór jednego z eksponatów Zamku Królewskiego na Wawelu.

diy – NAMIOTY TURECKIE

Namioty tureckie budowano z materiałowych ścian zwanych płotami, których bogate dekoracje miały służyć uzyskaniu iluzji pałacowych komnat. Instrukcja pokazuje jak krok po kroku wykonać arkadę w stylu XVII.

Karty pracy – kobiety Wawelu

Zastanówcie się jakie osoby kojarzą Wam się z Zamkiem Królewskim na Wawelu. Jakie postaci przyszły Wam do głowy? Wiele osób pomyśli o królach, Władysławie Łokietku lub Zygmuncie Auguście, może ktoś wspomni o królowej Bonie; zainteresowani architekturą skupią się na budowniczych zamku – Franciszku Florentczyku, Bartolommeo Berreccim czy Adolfie Szyszko-Bohuszu. Większość tych postaci to mężczyźni. Jednak […]

KARTY PRACY: TEATR

W okresie osmańskim spopularyzowana została gra cieni, która następnie rozprzestrzeniła się na większość tereny Imperium Osmańskiego.

Sztuka Wschodu – Kwiaty

Bogate dekoracje na tkaninach tureckich były i są znakiem rozpoznawczym tej sztuki. W dzisiejszym odcinku trochę słów kilka o kwiatach, które wykorzystywano w dekoracjach.

Wczytywanie…

Something went wrong. Please refresh the page and/or try again.


Follow My Blog

Get new content delivered directly to your inbox.