Blog

DIY: Głowica Kolumny

Do It Yourself! Zapraszamy do wykonania nakrycia głowy w stylu jońskim. Tego typu kolumny można znaleźć na Zamku Królewskim na Wawelu – zdobią Dziedziniec Arkadowy.

Tajemnicze naczynia

W zbiorach Zamku Królewskiego na Wawelu znajduje się wiele naczyń wykonanych z różnych materiałów. Dzisiaj prezentujemy naczynia (nie tylko kuchenne) o dość tajemniczych nazwach oraz nieoczywistych funkcjach.

ZAPYTAJ KUSTOSZA #5

W kolejnej odsłonie cyklu Zapytaj kustosza na Wasze pytania dotyczące ekspozycji nowootwartej wystawy Sztuka Wschodu. Namioty Tureckie odpowiadają kustosze: dr Magdalena Piwocka oraz Krzysztof Czyżewski

Lekcja matematyki: głowy wawelskie

Kto by przypuszczał, że wawelskie zabytki mogą przydać się także do nauki albo powtórki materiału z zakresu przedmiotów ścisłych. A jednak! Wawelskie Głowy ze stropu Sali Poselskiej autorstwa Sebastiana Tauerbacha i Hansa Snycerza polecają się do nauki ćwiczeń z tabliczki mnożenia.

Wawelski detektyw

Aby poznać dzieł sztuki trzeba się na nie napatrzeć. To trochę jak praca detektywa, który również musi uważnie obserwować otoczenie by zauważyć wszystkie poszlaki. Wytęż swój wzrok i sprawdź ile różnic między obrazkami jesteś w stanie znaleźć!

Władysław Łokietek

O znanych postaciach powstają czasem niesamowite opowieści. Jedna z legend opisuje wydarzenia, które dotyczą ucieczki księcia Władysława Łokietka, który musiał uciekać ze swoim rycerstwem z królestwa przed wojskami ówczesnego króla Wacława II…

quiz: ile znasz naczyń do picia?

W zbiorach Zamku Królewskiego na Wawelu znajduje się wiele eksponatów wykonanych z różnych materiałów np. metalu, szkła czy ceramiki. W tym wpisie pochylamy się nad konkretną grupą przedmiotów – naczyniami służącymi do picia różnego rodzaju płynów, zarówno ciepłych jak i zimnych.

Wczytywanie…

Something went wrong. Please refresh the page and/or try again.


Follow My Blog

Get new content delivered directly to your inbox.