Site icon Blog edukacyjny

tkana makatka

Zapraszamy do wykonania z nami własnej tkanej makatki!

Potrzebne materiały:

– krosno o wymiarach zbliżonych do kartki formatu A5 (drewniana rama z nabitymi gwoździami lub zrobiona z tektury)* 
– sznurek/kordonek na osnowę długości minimum 2,5 m
– włóczki, sznurki, kawałki materiału różnej długości i grubości
– nożyczki
– kawałek tekturki (długości krosna i szerokości ok. 4 cm)
– patyk (przynajmniej długości krosna)

Opis wykonania:
Pracę rozpoczynamy od nawleczenia osnowy na krosno. Sznurek zawiązujemy na pierwszym gwoździu, a następnie prowadzimy osnowę w dół i górę, zahaczając o kolejne gwoździe. Osnowa musi być napięta, nie róbmy tego jednak zbyt mocno, aby nie zerwać sznurka. Końcówkę zawiązujemy na ostatnim gwoździu (jeśli rozpoczęliśmy od górnego, to powinniśmy zakończyć również u góry).

Pomiędzy rozciągniętą już osnowę wsuwamy kawałek tekturki jako ogranicznik. Tekturkę prowadzimy na zmianę raz nad, raz pod nitką.

Ważne! Na początku każdego rzędu wątek zawiązujemy na pierwszej nitce. W ten sam sposób kończymy pracę. Kiedy rozpoczynamy kolejny rząd splotu, trzeba pamiętać, aby pierwsza nić była zawsze odwrotnie umiejscowiona niż w poprzednim rzędzie (jeśli zakończyliśmy rząd z wątkiem pod nicią osnowy, następny rząd musimy zacząć od wątku nad nicią osnowy).

Ścieg płócienny

Wątek prowadzimy na przemian raz nad, raz pod osnową.

Frędzle

Ucinamy kilka krótkich kawałków włóczki. Frędzle będziemy składać na pół, więc jeśli chcemy uzyskać konkretną długość, ucinamy włóczkę dwa razy dłuższą. Kładziemy je poziomo na osnowie, tak aby środek frędzla znajdował się nad dwoma nićmi osnowy. Następnie przewlekamy oba końce frędzla pod nićmi osnowy, kierując się od zewnątrz do wewnątrz. Prawa końcówka pod prawą nicią, lewa pod lewą. Zaciągamy, zdecydowanie ciągnąc w dół.

Ścieg soumak

Wątek prowadzimy nad nicią osnowy, a następnie przewlekamy go pod spodem w kierunku przeciwnym, jakby okrążając nić. Wykonujemy na każdej nici osnowy w rzędzie.

Ścieg koszykowy

Wątek prowadzimy na zmianę raz nad, raz pod dwoma nićmi osnowy.

Ścieg skośny

Wątek prowadzimy na przemian pod jedną nicią i nad dwoma.

Zakończenie pracy

Jeśli tkanina jest już na całym krośnie, wyciągamy tekturowy ogranicznik spod pierwszego rzędu wątku.

Aby nasza makatka była estetycznie wykończona, możemy wykonać rząd frędzli, które zakryją wystające nitki osnowy. Frędzle zaczesujemy do góry.

Z pomocą nożyczek przecinamy pętle nici osnowy, od razu zawiązując je na mocny supeł.

Górę osnowy ściągamy z krosna i nakładamy na patyk. Luźne nitki z prawej i lewej strony zawiązujemy na patyku lub wiążemy z sąsiednią nicią.

Nasza makatka jest gotowa! Do obu końców patyka można dodatkowo przymocować sznurek, za pomocą którego łatwiej będzie go można powiesić na ścianie.

*Instrukcja wykonania domowego krosna tkackiego

1. Wersja drewniana

Materiały:


– 4 listewki/patyki lub krosno malarskie lub ramka do zdjęć
– gwoździe ok. 24 sztuki
– młotek
– ołówek
– linijka

Opis wykonania:
Aby wykonać krosno tkackie, potrzebujemy drewnianej ramy o dowolnych wymiarach (przykładowo 20 cm x 20 cm). Ramę można zbić z czterech listewek bądź grubszych patyków. Możemy również wykorzystać gotowe krosno malarskie lub drewnianą ramkę do zdjęć. Wewnątrz ramy, na górnej i dolnej listwie, odmierzamy za pomocą linijki odstępy około 1 cm i zaznaczamy ołówkiem. W zaznaczonych miejscach wbijamy gwoździe, tak aby wystawały co najmniej 1 cm ponad ramą.

2. Wersja tekturowa

Materiały:
– gruba tektura
– nożyczki
– ołówek
– linijka

Opis wykonania:
Aby wykonać krosno tkackie z tektury, wycinamy ramę o wymiarach zbliżonych do kartki formatu A5. Górna i dolna krawędź ramy powinny mieć szerokość co najmniej 5 cm. Na górnej i dolnej krawędzi odmierzamy za pomocą linijki odstępy około 1 cm i zaznaczamy ołówkiem. W zaznaczonych miejscach robimy nacięcia, około dwucentymetrowe, przez które przewleczemy osnowę.

Exit mobile version