Site icon Blog edukacyjny

DIY: Latawiec

„Na wiślanym brzegu wylądował potwór. Cały był zieloną łuską pokryty, pysk miał pełen ostrych zębów i ognisty oddech” tak opisany został Smok Wawelski w legendzie „Jak Szewczyk smoka pokonał” autorstwa Anny Chachulskiej. Podążając za instrukcją możecie wykonać własnego latającego smoka wawelskiego. Punktem wyjścia będzie prosty latawiec w kształcie rombu.

Do wykonania latawca potrzebne będą:

– Cienkie listwy

– Długi sznurek

– Taśma klejąca

– Nożyczki

– Bibuła

– Klej

– Do ozdobienia: bibuła, wstążki, lamety, cekiny, brokat itp.

Przygotuj listewki o odpowiedniej długości. Krótsza z nich ma mieć długość około 3/4 dłuższej. Jeśli chcesz, pomaluj je.

Zaznacz środek krótszej listewki i około 2/3 dłuższej- skrzyżuj je w wyznaczonych punktach pod kątem prostym. Zwiąż obie listewki sznurkiem, łączenie możesz wzmocnić klejem.

Połącz wierzchołki listewek taśmą lub sznurkiem, nie naprężaj ich za bardzo.

.

Tak przygotowany stelaż połóż na bibule, obrysuj go dookoła zostawiając około 3 cm. margines a następnie wytnij po linii.

Przyklej bibułę do stelaża za pomocą kleju lub taśmy. Zacznij od zagięcia i przyklejenia wierzchołków. Następnie zagnij bibułę do środka, wokół taśmy/sznurka i przyklej.

W okolicach dolnego wierzchołka przymocuj ogon latawca. Mogą go stworzyć paski bibuły lub sznurek z przymocowanymi fragmentami bibuły. W zależności od wielkości latawca ogon powinien mierzyć od 70 cm nawet do kilku metrów.

Na trzech wierzchołkach wytnij małe otwory po obu stronach listewek.  Połącz poziome wierzchołki sznurkiem, zawiąż go na listewkach. Zawiąż drugi sznurek w pionie- pomiędzy wierzchołkiem a środkowym punktem poziomego sznurka. Sznurki uprzęży powinny łączyć się w odległości około 10 cm. od stelaża.  W tym miejscu przywiąż długi sznurek o długości minimum 3 m.

Po przygotowaniu latawca czas nadać mu smoczy charakter. Za pomocą farb lub niezbyt obciążających ozdób jak na przykład fragmenty bibuły, cekiny, pompony, brokat, lamety itp. można wykonać portret smoka lub odtworzyć jego sylwetkę.

Z okazji Dnia Dziecka przygotowaliśmy dla Was konkurs „Lot ze smokiem” pełen doskonałej zabawy i wspaniałych nagród!
By wziąć udział w konkursie należy zaprojektować i wykonać własny smoczy latawiec!
Zdjęcia gotowych prac przesyłajcie na: konkurs@wawel.org.pl do 15 czerwca.
Na autorów dwudziestu najlepszych prac czekają nagrody książkowe oraz dodatkowe nagrody od firmy Mattel!

Regulamin konkursu dostępny na: https://wawel.krakow.pl/lot-ze-smokiem-1

Warsztaty zostały zrealizowane w ramach programu stypendialnego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego – Kultura w sieci.

Exit mobile version