Site icon Blog edukacyjny

DIY: Moja własna wystawa

Zastanawialiście się kiedyś jak powstają wystawy muzealne? Potrzebni są do tego ludzie oraz przedmioty, czyli  dzieła sztuki, okazy przyrody, pamiątki historyczne. Ludzie są pomysłodawcami wystawy i jej aranżacji, a inspiracją są zawsze prezentowane obiekty. W procesie tworzenia wystawy bardzo ważna jest wzajemna relacja między człowiekiem a sztuką. Dzięki niej możliwe jest opowiadanie historii bez użycia słów.  

Osobą odpowiedzialną za powstanie wystawy jest jej kurator, którego można nazwać autorem wystawy. Od czego powinien zacząć? Od pomysłu, który będzie tematem wystawy, a zarazem rodzajem opowieści. Może ona opowiadać na przykład o życiu artysty i czasach w których tworzył, o ludziach którzy żyli wiele lat temu, o ich zwyczajach i potrzebach. Jak to zrobić? Dzięki zabytkom zgromadzonym w muzealnych magazynach. Tam znajduje się wiele przedmiotów, które kiedyś służyły ludziom w życiu codziennym i od święta umilając im czas: obrazy wisiały na ścianach, a rzeźby i meble wypełniały wnętrza pokoi w ich domach, natomiast podziwiane przez nas dziś stroje nosili jak my dziś dżinsy. 

Każdy kurator na początku swojej pracy przygotowuje makietę wystawy. Może i Ty spróbujesz?  Wymyśl temat i tytuł wystawy, o czym chciałbyś opowiedzieć. Następnie zastanów się nad eksponatami, które chciałbyś pokazać, i które opowiedzą stworzoną przez Ciebie historię, mogą to być: pamiątki z wakacji, zdjęcia z wycieczki szkolnej albo spotkania rodzinnego, skarby znalezione w czasie ostatniego spaceru lub wyprawy.

Exit mobile version