Site icon Blog edukacyjny

Broń drzewcowa

Wśród militarów zgromadzonych w Zamku Królewskim na Wawelu znaczące miejsce zajmuje broń drzewcowa. Liczebnie na pierwsze miejsce wysuwają się halabardy, w okresie nowożytnym podstawowy typ broni używanej przez gwardie nadworne. Wawel może się poszczycić posiadaniem halabard związanych z wielkimi domami panującymi: Habsburgami, Wettynami i Wittelsbachami. Partyzany z kolei, reprezentują zarówno Europę Zachodnią, z dworami Ludwika XIV oraz księcia biskupa Salzburga, Parysa Lodrona, jak i polskich królów: Jana Kazimiera, Michała Korybuta Wiśniowieckiego i Jana III Sobieskiego, Augusta II Mocnego. Ozdobą kolekcji są glewie: saska z 2. połowy w. XVI oraz gwardii Zygmunta III.

Z okazji otwarcia dla zwiedzających Zbrojowni Zamkowej wraz ze Skarbcem Koronnym autor książki “Broń drzewcowa w zbiorach Zamku Królewskiego na Wawelu“, Krzysztof Czyżewski, kustosz działu militariów, dokonał specjalnego wyboru najciekawszych obiektów znajdujących się w tym zbiorze.

Dla pragnących zapoznać się z całą publikacją udostępniliśmy ostatnie 20 sztuk do kupienia w naszym sklepie internetowym: https://wawel.krakow.pl/produkt/bron-drzewcowa-w-zbiorach-zamku-krolewskiego-na-wawelu-pole-weapons-in-the-collections-of-the-wawel-royal-castle

Exit mobile version