Site icon Blog edukacyjny

DIY: Arrasy Króla Zygmunta Augusta

Arrasy wawelskie powstały na zlecenie króla Zygmunta Augusta w Brukseli w latach 1550–1560.

Są tkane wełną, jedwabiem, nićmi ze srebra i złota. Do dziś w zbiorach wawelskich zachowało się 136 tapiserii o różnorodnej tematyce. W czasie warsztatów z cyklu „Zamień pokój na komnaty” wykonaliśmy własne tkaniny artystyczne na motywach zaczerpniętych z oryginalnych projektów. Poniżej kompozycja inspirowana „Walką lamparta z niedźwiedziem”.

Do wykonania „arrasu” o wymiarach około 20 x 40 cm. potrzebne będą: szkicownik, ołówki, kredki, flamastry, kolorowe filce, nożyczki, klej (najlepiej przeznaczony do tkanin) oraz nici.

Na wstępie wykonaj szkic ołówkiem lub flamastrem na papierze. Narysuj przybliżony format (kształt) „arrasu”. Zaznacz kształty jakie później wytniesz z filcu. Szkic powinien być prosty, bez mniejszych szczegółów.

Pokoloruj szkic, kształty tła i postaci staną się bardziej widoczne. Ułatwi to również dobór kolorów filcu.

Przechodząc do pracy z filcami, przygotuj odpowiednich proporcji kwadrat lub prostokąt, do którego przykleisz lub przyszyjesz kolejne kształty.

Na zdjęciu prostokąt formatu 20 x 40 cm. sklejony z dwóch części.

Przygotuj kolorowe filce. Zanim zaczniesz wycinać możesz zrobić szkic flamastrem bezpośrednio na wycinanym filcu.  Wycinaj kształty zgodnie ze szkicem. Kolejność nie ma znaczenia.  Możesz zacząć od największych płaszczyzn w tle.

Wycięte kształty układaj na płaszczyźnie tła bez przyklejania. Dzięki temu znajdziesz ich idealne położenie.

Gdy wytniesz już wszystkie elementy, ułóż je w odpowiednim miejscu. Zapamiętaj to położenia a następnie przyklejaj zaczynając od tych, które położone są na dole (w tle).

Najlepiej sprawdzi się specjalny klej do tkanin ale może to być inny klej np. wikol lub klej biurowy.

Na koniec możesz ozdobić kompozycję o różne drobne szczegóły jak trawy, liście, drzewa, korzenie, kwiaty itp. Możesz też dorysować flamastrem szczegóły np. oczy czy cętki.

Do wykonania zadania zamiast filców możesz użyć także niepotrzebnych ubrań lub skrawków materiałów – dając im drugie życie!

Cykl spotkań „Zamień pokój na komnaty”, w formie transmisji online, kierowany jest do rodzin z dziećmi do lat 12 przebywających w domach. Zajęcia dotyczące eksponatów z wystaw stałych i czasowych mają na celu przybliżenie historii, legend oraz królewskich tradycji. Każde spotkanie jest okazją do tworzenia pomysłowych prac i instalacji z materiałów codziennego użytku.

Pomysł i realizacja: Maria Prawelska

Exit mobile version