Wielki. Kazimierz Wielki.

Dlaczego Wielki?

Bo chciał, aby Królestwo Polskie za jego rządów, było wielkim i silnym państwem. Przykład z pewnością dał mu jego ojciec Władysław Łokietek, którego koronacja uważana jest za pierwszy krok do zjednoczenia Królestwa Polskiego. Może właśnie wtedy, kiedy Kazimierz oglądał koronację swojego ojca zrodziła się w nim myśl, że na wzgórzu wawelskim powinna stanąć nowa katedra i wspaniały zamek?

Bo zrobił wielkie rzeczy dla rozwoju nauki, a wszyscy zdajemy sobie sprawę, że nauka to nie obowiązek, a przywilej. Na dodatek mądry i przewidywalny władca wie, że należy otaczać się światłymi doradcami. Wie on także, jak ważne jest promowanie swojego kraju od najlepszej strony. Średniowieczny uniwersytet był nie tylko miejscem nauki, ale również wizytówką państwa pośród innych. To była dobra decyzja królu Kazimierzu!

Bo wznosił wiele nowych budowli albo ulepszał te starsze. Kazimierzowi Wielkiemu zależało na bezpieczeństwie swojego państwa i swoich poddanych.  Z pewnością, kiedy słyszymy o tym królu, od razu przychodzi nam na myśl słynne przysłowie mówiące o tym, że zostawił Polskę murowaną. Świadectwem tego są gotyckie kościoły, ale także liczne zamki. Chociaż dziś w większości pozostały ruinami, to są wyjątkowym świadectwem rozmachu, z jakim rządził Kazimierz Wielki.

Bo wiele pisano o jego wielkich dokonaniach. A największe, to wcale nie te z mieczem w dłoni, ale te które budują jedność. To właśnie o Kazimierzu Wielkim pisano, że był twórcą sprawiedliwych praw, genialnym władcą, obrońcą dobrych, a prześladowcą złych. Nic dziwnego, że śmierć Kazimierza Wielkiego wstrząsnęła całym Królestwem. Co jeszcze pisano o królu? Zobaczcie sami.