Site icon Blog edukacyjny

DIy: Wawelskie głowy

Na ostatnim spotkaniu z cyklu „Zamień pokój na komnaty” wzięliśmy na warsztat głowy wawelskie ze stropu sali poselskiej.  

Rzeźby umieszczone w drewnianych kasetonach wchodzą w skład oryginalnego wyposażenia Zamku Królewskiego na Wawelu. Przedstawiają głowy żeńskie i męskie w sposób bardzo różnorodny: od realistycznych portretów dworzan i mieszczan po fantastyczne postacie. 

Zdjęcia prac można znaleźć m.in. na naszej stronie http://51.254.200.38/wawelzbiory/

W czasie warsztatów stały się one inspiracją do stworzenia monideł. 

Przygotuj dużo kartonu*, długą linijkę, nożyk, nożyczki, taśmę montażową lub klej, farby i pędzle.

*do wykonania pracy można użyć pudełek.

Na początku zastanów się, którą z trzydziestu głów chciałbyś odtworzyć? A może wymyślisz własną fryzurę lub nakrycie głowy? Poniżej kilka szkiców wykonanych na podstawie zbiorów wawelskich:

Przygotuj karton o wymiarach 34 cm szer. x 50 cm wys; na środku zaznacz obszar o wymiarach 25 cm szer. x 30 cm wys. (będzie on widoczny po zamontowaniu ramy), w nim wytnij owalny otwór o wymiarach mniej więcej 12 x 20 cm. Domaluj to co chcesz: kapelusz, koronę, włosy, uszy, kołnierz, korale itp. a później tło.

Do wykonania ramy będą potrzebne równej wielkości prostokąty (49 cm szer. x 54 cm wys.) z otworami od najmniejszego (rozmiarów tła obrazu) do największego. O ich ilości możesz zdecydować sam, sugerujemy 3 ramy z otworami o wymiarach:

– (1) 25 cm szer. x 30 cm wys. (zostawiamy 24 cm margines)

– (2) 33 cm szer. x 38 cm wys. (zostawiamy 16 cm margines)

– (3) 39 cm szer. x 44 cm wys. (zostawiamy 10 cm margines)

Jeśli nie masz tak dużych arkuszy tektury, możesz ramę złożyć z odcinków o wymiarach:

– 5 x 49 cm (x2)

– 5 x 44 cm (x2)

– 12 x 49 cm (x2)

– 8 x 38 cm (x2)

– 12 x 30 cm (x2)

Ułóż z nich ramę i sklej mocną taśmą klejącą

Ułóż kolejną ramę, sklej taśmą i przyklej do poprzedniej ramy za pomocą taśmy montażowej lub kleju. Jeśli użyjesz grubej taśmy lub małych kawałków tektury pomiędzy ramami, całość nabierze większej przestrzeni.

Po połączeniu wszystkich elementów możesz udekorować ramę. Poniżej uproszczone wzory z wawelskich kasetonów. Serca to nasz autorski pomysł, zachęcamy do zabawy!

Cykl spotkań “Zamień pokój na komnaty”, w formie transmisji online, kierowany jest do rodzin z dziećmi do lat 12 przebywających w domach. Zajęcia dotyczące eksponatów z wystaw stałych i czasowych mają na celu przybliżenie historii, legend oraz królewskich tradycji. Każde spotkanie jest okazją do tworzenia pomysłowych prac i instalacji z materiałów codziennego użytku.

Pomysł i realizacja: Maria Prawelska

Exit mobile version