Site icon Blog edukacyjny

DIY: W królewskim skarbcu

W ramach cyklu warsztatów „Zamień pokój na komnaty” odbyły się warsztaty inspirowane wystawą „Skarby epoki Piastów”. Uczestnicy, po obejrzeniu wybranych eksponatów, mogli wykonać własne skarby. Przepis na jeden z nich- krzyż z diademów podajemy niżej. 

Do przygotowania masy solnej potrzebne będą: 

– szklanka mąki, 
– szklanka soli, 
– pół szklanki wody

Składniki należy połączyć i wyrobić jak ciasto. Jeśli masa jest klejąca- dodać mąki z solą, jeśli zbyt sucha- wody. 

W dalszym etapie potrzebne będą: wałek i nożyk do wycinania kształtów. Masę można podzielić na mniejsze części, z których powstaną różne kształty. 

Do masy można dodać barwników spożywczych, sproszkowanej kredy, brokatu, odrobiny farby lub kolorowych przypraw. U nas będzie to kurkuma i szczypta brokatu.

Do przygotowania krzyża o długości około 20 x 15 cm. potrzebna będzie część masy wielkością odpowiadająca średniej brzoskwini. Dzielimy ją na trzy części.

Na blacie układamy papier do pieczenia. Dzięki temu masa nie będzie przywierać a gotowy skarb będzie można przenieść. Ułatwi to również suszenie. Wałkujemy masę na około 3 mm grubo­­ści­

Wycinamy podłużny prostokąt (pionowa część krzyża), prostokąt zakończony ząbkami (połączone diademy) i małe kwadraciki.

Łączymy elementy jak na zdjęciu. W miejscu łączenia można delikatnie nawilżyć powierzchnię.

W dalszej kolejności potrzebne będą ozdoby. Mogą to być kamyki, koraliki, guziki, cekiny, przyprawy (np. goździki i ziele angielskie), szkiełka, muszelki, guziki, folia aluminiowa zwinięta w kulki, drucik, śrubki i inne drobne przedmioty, które znajdziecie w domu.

Dla lepszego efektu kamyki można pomalować farbą. 

Ozdabiamy wedle własnych upodobań.

Na podobnej zasadzie można stworzyć inne ozdoby. W przypadku działań przestrzennych należy zadbać aby konstrukcja była stabilna – w przypadku bardzo plastycznej masy solnej nie jest to łatwe.

Powodzenia!

Cykl spotkań, w formie transmisji online, kierowany jest do rodzin z dziećmi do lat 12 przebywających w domach. Zajęcia dotyczące eksponatów z wystaw stałych i czasowych mają na celu przybliżenie historii, legend oraz królewskich tradycji. Każde spotkanie jest okazją do tworzenia pomysłowych prac i instalacji z materiałów codziennego użytku.

Pomysł i realizacja: Maria Prawelska

Warsztaty można obejrzeć na Facebooku:

Oprowadzanie kuratorskie po wystawie “Skarby epoki Piastów”:

Exit mobile version