Site icon Blog edukacyjny

Wawelskie Kolorowanki cz.1

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

ARCHEOLOGICZNE

W wawelskim inwentarzu zbiorów archeologicznych znajduje się około 34 000 obiektów, z których najstarsze liczą sobie nawet 100 000 lat. Przedmioty te wykonywano z różnych materiałów, służyły ludziom w codziennych czynnościach lub ozdabiały wnętrza i cieszyły oko.  Leżące często wiele lat pod warstwami ziemi, czekały na moment odkrycia przez archeologów, żeby opowiedzieć nam o życiu dawnych mieszkańców Wawelu. Aby te cenne znaleziska mogły zostać zaprezentowane na ekspozycji muzealnej, archeolodzy i konserwatorzy poświęcają wiele czasu na ich oczyszczenie, sklejenie, rekonstrukcję, nadanie odpowiedniej barwy. 

Dla najmłodszych miłośników archeologii przygotowaliśmy ilustracje, dzięki którym będą mogli wcielić się w rolę konserwatorów zabytków archeologicznych. Niektóre z nich należy pomalować, niektóre zaś zrekonstruować.

Zastanówcie się: Do czego mogły służyć i w jaki sposób zostały wykonane?

ZWIERZĘTA Z ARRASÓW

Niecałe 500 lat temu pewien król Polski miłujący dzieła sztuki zamówił do Zamku Królewskiego na Wawelu piękne tkaniny. Był nim Zygmunt August, kolekcjoner, który otaczał się księgami, klejnotami, obrazami. Te tkaniny to arrasy – wykonywane w brukselskich warsztatach przez około 10 lat. Ważną częścią królewskiej kolekcji arrasów były tkaniny krajobrazowo-zwierzęce, których bohaterowie – zwierzęta realne i fantastyczne – sprawiają wrażenie, jakby istniały pośród nas naprawdę, ale zastygły chwilowo niepewne naszego widoku. Pośród gęstej roślinności możemy dostrzec spoglądające na nas przeróżne gatunki ptaków, owadów, czworonogów. Istotną cechą zygmuntowskich arrasów jest ich barwa. To ona sprawia, że przedstawione na nich zwierzęta wyglądają jak żywe. 

Pokoloruj zwierzęta, które są bohaterami królewskich tkanin. Czy potrafisz rozpoznać przedstawione na nich gatunki?

PORCELANA Z MIŚNI

Receptura wynalezionej na Dalekim Wschodzie porcelany jeszcze ponad 300 lat temu była w Europie tematem owianym tajemnicą. Nazywana białym złotem wzbudzała zachwyt, poruszała wyobraźnie kolekcjonerów i podróżników. Jednocześnie twardą, a zarazem kruchą i delikatną porcelanę uważano za magiczną substancję, która posiada moc odtruwania pokarmów i napojów w niej podanych. Dziś wiemy, że te wierzenia były dalekie od prawdy, a tajemnica wyrobu porcelany została odkryta na zlecenie jej wielbiciela, króla Augusta II Sasa, zasiadającego na polskim tronie. W założonej przez niego manufakturze porcelany w Miśni powstawały luksusowe zastawy stołowe i przyciągające wzrok figurki zwierząt i ludzi. Ujęte w tanecznych pozach postacie polskich szlachciców i szlachcianek dekorowały stoły podczas uroczystych uczt. Zabawne figurki grających na instrumentach małp-kapucynek ubranych we francuskie stroje to figlarni członkowie zespołu Małpiej orkierstry. W Zamku Królewskim na Wawelu znajdziemy około stu niewielkich, a zjawiskowych porcelanowych arcydziełek.

W miśnieńskiej manufakturze porcelany do dziś powstają urzekające figurki i elementy zastawy stołowej. Do ich wykonania niezbędna jest praca modelerów, odpowiedzialnych za kształt danego obiektu oraz malarzy, których zadaniem jest ich dekoracja. Sprawdź się w roli malarza królewskiej manufaktury porcelany.

Więcej materiałów dla dzieci szukajcie również w naszym sklepie:

https://wawel.krakow.pl/produkt/malarstwo-aktywna-ksiazka-dla-dzieci

https://wawel.krakow.pl/produkt/archeologia-aktywna-ksiazka-dla-dzieci

Exit mobile version